Kyoto’da Şehir İçi Ulaşım?

Kyoto turistik bölgelerinde, şehir merkezinde ya da konakladığınız otelde yerel gezi haritalarını hemen her yerde bulabilirsiniz.

Ayrıca Iphone/Android telefonlarınıza NAVITIME uygulamasını yüklemenizi tavsiye ederim.

Kyoto’nun hemen her yerine gezmenin en kolay,  en az maliyetli ve bana göre en keyifli ve konforlu  yolu, şehir içi otobüs (City Bus & JR Bus) ve şehir içi trenleri (JR train) kullanmaktır.

JR Bus ve JR train için one day bus pass kart (günlük otobüs kartı) ya da ICOCA card (hem otobüs hem de tren hızlı geçiş için) alabilirsiniz. Ama bunun maliyet açısından bir getirisi olmadığını ve alınmasını gereksiz olduğunu ve  sadece size hızlı geçiş sağlayacağını söyleyebilirim.

Şehiriçi otobüs kullanımı;

Kyoto’da otobüsle seyahat etmek istediğiniz de, herhangi bir durakta direk otobüse binebilirsiniz (ister ön kapıdan, ister orta ya da arka kapıdan direk binin). İnerken de  nakit paranızı otobüs şoförünün hemen yanında bulunan para makinasına (kumbara gibi) paranızı atabilirsiniz. Bozuk paranız olmasa bile kağıt paranızı da  para makinesi bölümüne koyabilir ve para üstünü hemen alabilirsiniz. Zaten yabancı olduğunuz için otobüs şoförü size hemen yardımcı olacaktır.

Ring seferleri yapan RAKU101 ve RAKU102 şehir içi otobüs seferleri ile Kyoto’nun birçok tarihi turistik mekanına çok ucuza ve hızlı gidebilirsiniz. Sizlere “Kyoto’da nereler gezilir?” bölümünde de detaylı anlatacağım.

Şehir içi tren kullanımı;

Trenle yolculukta ise hangi yöne doğru gideceğinizi Kyoto tren haritasından (Kyoto train map) belirleyin. Bineceğiniz tren istasyonunu ve ineceğiniz tren istasyonunu belirledikten sonra JRtrain bilet alma noktalarından biletinizi alın. JRtrain bilet alma noktalarını trene binmeden önce onlarca görebilirsiniz ve sıra beklemeden çok basit şekilde biletinizi alabilirsiniz.

Örnek olması açısından bir tane uygulama yapalım;

  1. Aşağıdaki resimdeki gibi üzerinde büyük bir harita ekranı olan JRtrain bilet alma noktasına gidelim.

2. Bilet alma noktasında üstte buluna haritaya bakalım…

Hangi istasyondayız?  Shijo (this station)-Yeşil hat K09 kod no’lu istasyondayız

Nereye gitmek istiyoruz? Jujo’ya  K13 kod no’lu istasyona.

  1. Hangi yöne doğru gidiyorum? Shijo (karasuma)’dan son durak Takeda yönüne doğru gidiyorum ve Jujo durağında ineceğim.  (Geliş ve gidiş yönünü belirlemek için önemlidir aksi taktirde zıt yöne Kokusaikaikan’a doğru gidersiniz.. Önemli değil aynı hat üzerinden geri dönersiniz, tabii ki biraz vakit kaybı  🙂

  1. Shijo’dan Jujo’ya gitmek için kaç para ödeyeceğim? Tekrar haritaya bakıyorum..

Gideceğim nokta Jujo-K13 ve aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi Jujo yazan yerde 250 ve 130 rakamları vardır. Bu rakamların anlamı Shijo’dan Jujo’ya yetişkin ücreti 250 yen, çocuk için 130 yen demektir.

  1. Bilet alacağınız makinanın hiçbir tuşuna basmanıza gerek yok. Direk 250 yen karşılayacak kadar bozuk paranızı ya da kağıt paranızı bilet alınacak makineye atıyorsunuz. Para üstü otomatik vercektir.

6. Mutlaka 250 yen olmasına gerek yok. Diyelim ki  300 yen atınız makinaya. Bu durum da 300 yen ile alabileceğiniz tüm bilet opsiyonlarının ışıkları yanar. Attığınız 300 yen ile 250 yen’lik ya da 210 yen’lik mesafeye gidebilirsiniz. Bu yüzden aşağıdaki gibi 300 yen ile gidebileceğiniz 210 ve 250 yen’lik ışıklar yanar. Shijo-Jujo arası 1 bilet 1 yetişkin için 250 yen olduğunu bildiğinize göre direk ışığı yanan 250’ye basabilirsiniz. Bastınız 250 yen biletiniz hazır ve paraüstünüz hazır…Bu kadar…

  1. Trene giderken aşağıdaki gibi turnikelerden geçeceksiniz. Biletinizi turnikeye giriş kısmına atın, turnike açılacak ve geçeceksiniz. Biletiniz turnikenin diğer tarafından size onaylı iade edilecektir. Biletinizi almayı unutmayın. Çünkü indiğiniz istasyondan çıkarken aynı biletle çıkış yapacaksınız. Çıkış turnikesine bileti giriş kısmına attığınız da çıkış turnikesi açılacaktır. Çıkış yaptıktan sonra size bilet turnikede kalacaktır. Artık geldiniz.. Gezinin tadını çıkarın…

Kyoto’da Nereler Gezilir? (yazı hazırlanıyor)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir