JAPONYA

Kamilerin koruduğuna inanılan sıradışı ülke…

Her dönüşte aklımın bir köşesinin kaldığı ülke JAPONYA. İş dolayısıyla defalarca gittiğim halde, Japonya’ya her gidişim yeni yerler keşfetme ve yeni bilgiler öğrenme konusunda ayrı bir heyecan uyandırmıştır bende…

Japonya’ya gitmeyi düşünenler  ya da Japonya hakkında biraz daha bilgi sahibi olmak isteyenler için ve orada yaşadığım hatıraların bir kaydı olması için acizane Japonya gezilerimi kaleme almak istedim.

Japonya 126 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık 10’uncu ülkesidir. Büyük Okyanus’ta bulunan Japonya  bir ada ülkesi olup, dünyanın en renkli ülkelerinden biridir. Japonya ilginç kültür ve yaşam özellikleri bakımından merak uyandıran bir ülkedir.

Gerçekten özel ve sıra dışı bir ülkedir. Abarttığımı düşünebilirsiniz…Ama gerçekten öyledir..

Bizler iş nedeniyle Türkiye’den farklı meslek gruplarıyla defalarca Japonya’ya gitme fırsatı bulduk.  Japonya’ya ilk defa gitmeye hazırlanan arkadaşlarımıza, gitmeden önce  Japonya’yı, Japonları ve yaşadıklarımızı mutlaka anlatırız. Gitmeden önce bu anlattıklarımız biraz abartı niteliğinde olduğunu düşünen arkadaşlardan  Japonya gezisi esnasında  ya da dönüşünde şunları duyarız. “Japonya’ya gitmeden önce söyledikleriniz biraz abartı gibi geliyordu ama az bile söylemişsiniz. Dünyanın birkaç ülkesini gezdim ama Japonya gerçekten farklıymış ve en kısa sürede tekrar gitmenin planlarını yapmaya çalışacağım”. Bu cümleyi sık sık duymuşumdur. Japonya’yı, Japonları diğer ülkelerden ve diğer insanlardan farklı kılan nedir?… hangi özellikleridir?…Yazalım bakalım…

Aslında kilit nokta şudur ki, Japon insanları hayat boyu, geleneklerine, kültürlerine ve çeşitli toplumsal kurallarına karşı büyük bir saygı ile yaşarlar.

Japon kültürünü, geleneklerini tanımak ve kurallara karşı nasıl büyük bir saygı ile yaşadıklarını anlamak için görülmesi gereken en önemli şehir şüphesiz KYOTO şehridir.

Kyoto, 1.5 milyonluk nüfusu ile 1000 yıllık başkent olarak anılmaktadır. Dolayısıyla saysız tarihi ve kültürel mekanı barındırmaktadır.

Kendi aramızda sürekli şu cümleyi kurarız “ Japonya’ya gidip de Kyoto’ya gitmediyseniz  Japonya’ya gittim dememek lazım”. Tavsiye niteliği bakımından bu cümleyi dikkate almanızı öneririm:)

O zaman buyurun gidelim Kyoto’ya!

  • Kyoto

Kyoto’ya Gidiş

Kyoto’ya gitmenin en kolay yolu THY’nın direk uçuşu ile İstanbul’dan-Osaka Kansai uluslararası havalanı uçuşudur. Direk uçuş ortalama 11-12 saat sürmektedir. Ancak 31 Ocak 2017 itibariyle THY Istanbul-Osaka Kansai (KIX)-Istanbul direk uçularını kaldırma kararı aldı. Çok kısa bir süre önce de THY yaptığı duyuruda Haziran 2020 itibariyle tekrar Istanbul-Osaka Kansai-Istanbul uçuşlarını başlatacağını bildirdi. Diğer en iyi alternatifler Korean Air ile IST-Seoul Incheon (ICN)-Osaka Kansai(KIX) aktarmalı uçuşu ya da Qatar Airways ile IST-Hamad Int (DOH)-Tokyo Narita (NRT) uçuşudur. Tokyo Narita (NRT) havalanından’dan  Kyoto’ya ulaşmak için en hızlı rota ise Tokyo Narita havalanından-Nippori Station’a gitmek ve buradan da Tokaido-sanyo Shinkansenle direkt olarak Kyoto Station’a ulaşmaktır. Bu şekilde Tokyo Narita’dan Kyoto’ya ulaşmak  ortalama 4 saatinizi alacaktır. Tokyo-Kyoto arası ortalama 530-540 km’dir. Direk uçuş ya da aktarmalı uçuş seçeneklerini ayrıca yolda harcayacağınız süreyi de dikkate alarak bütçenize göre en doğru rotayı belirlemenizi öneririm.

Kyoto Station simgesi
Astro Boy
Kyoto Tower
Kyoto Station

 

Halloween Illumination
at Kyoto Station

Kyoto’da Nerede Kalınır?

Kyoto şehri on bölgeden oluşmaktadır. Bu on bölgede ziyaret etmeniz gereken önemli tarihi yerler, restoranlar, alışveriş yapabileceğiniz yerler, eğlence mekanları, doğa ve parklar mevcuttur. Doğru bir programla doya doya tatilin keyfini çıkarabilir ve 6-7 gün içerisinde Kyoto’yu tamamen gezmiş olursunuz . Konaklama için aşağıda vermiş olduğum 10 bölgeden en uygunu hiç şüphesiz Kawaramachi bölgesinde konaklamaktır. Çünkü Kawaramachi bölgesi merkezi konumda olup birçok yere yürüyerek gidebilir ya da ring yapan şehir otobüsleriyle istediğiniz yakın bölgelerdeki tarihi ve turistik yerleri ziyaret edebilirsiniz. Kawaramachi bölgesi dışında sadece ikinci bir alternatif olarak Gion bölgesinde konaklamanızı öneririm.

Kyoto’nun 10 bölgesi şöyledir;

1-Kinkakuji Bölgesi 2-Arashiyama Bölgesi 3-Kitaku Bölgesi 4-Kamigyo Bölgesi 5-Nakagyo Bölgesi 6-Kawaramachi Bölgesi 7-Sakyo Bölgesi 8-Higashiyama & Gion Bölgesi 9-Kyoto Station Bölgesi 10- Fushimi Bölgesi

Kawaramachi bölgesinde-en uygun lokasyonda- yalnız ve ailece konaklayabileceğiniz konforlu (biraz odalar küçük de olsa) ve fiyat olarak da cazip olan oteller sırasıyla Hotel Mystays , Hotel M’s Est Shijo Karasuma, The Pocket Hotel, Super Hotel ve Smile Hotel‘dir. Yalnız gezginler için de özellikle The Millennials Kyoto Akıllı Kapsül oteli de ayrıca öneririm.

Daha önce de belirtmiş olduğum gibi öncelike Kawaramachi bölgesinde önermiş olduğum otelleri tercih etmenizi daha sonra da Gion bölgesinde sırasıyla Laon Inn Gion Nawate, Rinn Gion Hanamikoji ve Hotel Sou’yu düşünmenizi tavsiye ederim.

Kyoto’da Nereleri Gezmeli? (Tıklayınız)

Featured Posted in gezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir